آیا تحصیلات دانشگاهی رسیدن به شغل ایده‌آلم را تضمین می‌کند؟

۱۳۹۷/۰۳/۱۰

هنگامی که می‌خواهیم در مورد ارتباط ادامه تحصیل با شغل ایده‌آلمان صحبت کنیم لازم است به چند نکته توجه کنیم؛ نخست اینکه شغل ایده‌آل ما الزاما با رشته‌ی تحصیلیمان ارتباط مستقیمی ندارد و مهمتر از مدرک و تحصیلات، مهارت و دانشی است که در حوزه شغل ایده‌آل‌مان داریم!

هر شغلی نیازمند مهارت‌ها و دانش خاصی است که در بعضی موارد وزن مهارت و دانش تجربی بالاتر و گاهی نیاز به کسب دانش بیشتر است؛ با این همه معمولا عیار افراد را مجموع زمان مفیدی که برای حرفه‌ای‌ شدن در جنبه‌های مختلف هر شغل به طور هوشمندانه صرف کرده‌اند، مشخص می‌کند.

تحصیلات دانشگاهی می‌تواند اتفاق خیلی خوبی باشد اما نه همیشه؛ برای انتخاب درست‌تر باید بررسی کنیم که تحصیلات چه هزینه‌ای برای ما دارد و در ازای آن چه مزیتی به دست می‌آوریم تا بتوانیم درست‌تر در مورد ادامه تحصیل تصمیم بگیریم. یکی از اصلی‌ترین هزینه‌های مستقیم ادامه تحصیل در جامعه‌ی ما «صرف زمان» است که باید با دقت زیادی به آن توجه کنیم و البته از برخی هزینه‌های دیگر مثل دیر وارد شدن به بازار کسب‌وکار، هزینه مالی و تاثیر بر زندگی اجتماعی فرد نیز می‌توان نام برد.

یکی از سوالات مهمی که در این انتخاب باید مد نظر داشت این است که آیا تجربه‌ی کاری نتیجه بهتری در پی خواهد داشت یا ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر؟ مسیر شغلی هر کدام از ما متفاوت از سایرین و وابسته به شخصیت، علایق، توانایی‌ها و ارزش‌های ماست. همیشه مراقب این خطا باشید، تحصیلات تکمیلی الزاما تنها راه برای پیشرفت، موفقیت و به دست آوردن جایگاه اجتماعی نخواهد بود. ادامه تحصیل نباید ما را از خواسته ها و علایق واقعی و توانمندی‌هایمان دور کند.

افرادی که رشته‌ی تحصیلی و شغل مورد علاقه شان یکی نیست نیاز دارند که درکنار مطالعه در آن زمینه به کسب تجربه‌ی عملی در آن حوزه بپردازند که راه‌های زیادی برای آن وجود دارد مثل: طی کردن دوره‌های کارآموزی یا انجام دادن کارهای داوطلبانه. راه دیگر هم این است که قبل از تصمیم درباره ادامه تحصیل در شغل مورد علاقه‌‌تان مشغول به کار یا کارآموزی شوید و در صورت احساس نیاز به تحصیلات آکادمیک برای آن اقدام کنید.

در صورتی که به این نتیجه رسیدید که در مسیر شغلی و رسیدن به شغل ایده‌آل نیاز به ادامه تحصیل دارید، با توجه به هزینه‌های مختلفی که ادامه تحصیل در پی دارد، خیلی خوب است که در مورد آن شرح شغل مطالعه کرده و با افراد موفق در آن حوزه گفتگو کنید تا مطمئن شوید که همان انتظارات را از شغل آینده‌ی خود دارید.

همچنین این نکته را در نظر داشته باشید که در دنیای امروز با توجه به دسترسی آسان‌تر به منابع مختلف مانند کلاس‌های آنلاین،کتاب‌ها، مطالب علمی و کارگاه‌های متنوع فرصت رشد در حرفه‌ و شغل تسهیل شده ‌است و در کنار آن نیز به این موضوع توجه داشته باشید که اطلاعات و آموزش مهارت‌های حرفه‌ای خوبی از جستجو، مطالعه‌ی شخصی، تجربه‌ی کاری و خارج از کلاس‌های آموزشی به سبک سنتی به دست می‌آیند.

در پایان این نکته را به خاطر داشته باشید که داشتن یا نداشتن تحصیلات دانشگاهی به خودی خود مزیتی محسوب نمی‌شود و مهم آن است که هر فرد با توجه به شرایط خود و مسیر شغلی که در نظر دارد بهترین انتخاب را داشته باشد.

سایر مطالب

تجربه‌ی کاربری چیست و چرا اهمیت دارد؟

تجربه‌ی کاربری چیست و چرا اهمیت دارد؟

۱۳۹۶/۱۱/۲۹

تجربه کاربری به کلام ساده یعنی کاربر در هنگام کار با یک محصول دیجیتال چه احساسی دارد. تجربه‌ی کاربری شامل فاکتورهای زیادی‌ست. بعضی از این موارد...

ادامه مطلب
از UI/UX که حرف می‌زنیم از چه حرف می‌زنیم؟

از UI/UX که حرف می‌زنیم از چه حرف می‌زنیم؟

۱۳۹۶/۱۲/۱۰

در مباحث توسعه‌ی محصول در فضای وب و اپلیکیشن گاه مفهوم توسعه‌ی کد با طراحی UI/UX اشتباه گرفته می‌شود ؛ بسیار دیده شده که یک توسعه‌دهنده‌ی...

ادامه مطلب

چطوری شغل دلخواهم رو پیدا کنم؟

۱۳۹۷/۰۴/۱۰

اولین و مهمترین روش برای به دست آوردن چیزی که به دنبالش هستید اینه که بدونید دقیقا چی می‌خواید. چون تا وقتی که ندونید...

ادامه مطلب

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید